Aby w pełni korzystać z serwisu ../ należy się zarejestrować.
Można to zrobić
TUTAJ
Zapraszamy na SUMOWA PASJA - Forum sumowe - Forum wędkarskie o sumach
Ten aplet jest widoczny tylko dla niezarejestrowanych użytkowników!

Translate

Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Aktualnie online

· Goście: 1

· Użytkownicy:


· Łącznie użytkowników: 2,435

· Najnowszy użytkownik: rradiw


NASZ FANPAGE

Zobacz temat

 Drukuj temat
JOHNY
Witam.
Jestem nowy na Forum.Całe życie biegam za drapieżnikami przeważnie ze spiningiem i w tym sezonie po raz pierwszy przy zasiadce na sandacze miałem okazje przeżyć kontakt z sumem.Pierwsze branie zepsułem przez własna niedbałość,drugie przez nieodpowiedni sprzęt.Przyszły sezon planuje poświecić całkowicie wąsaczom ponieważ POCZUŁEM MOC TEGO PRZECIWNIKA!!!
Niestety jestem całkowicie zielony jeśli chodzi o ten rodzaj wędkarstwa.Przeczytałem wszystkie wpisy odnośnie interesujących mnie zagadnień sprzętowych ale niestety nie potrafię skleić tego do kupy.Zakładam wiec nowy temat(jeżeli postępuje żle to proszę o pokierowanie mnie ponieważ forum to również dla mnie coś nowego).
Zaczęła się zima więc mam dużo czasu do początku sezonu,żeby przygotować się teoretycznie.
Planuje zacząć od Odry w okolicach Wrocławia i muszę się przygotować do tego łowiska.
Zaczynając od sprętu:
Potrzebuje kupić wędzisko+kręcioł,którego będę używał łowiąc w większości przypadków z brzegu(rosówka,wątroba,żywiec)od czasu do czasu wywózka-jeszcze w przyszłym sezonie będę uzależniony od kolegi(pływadło)Chciałbym po prostu mieć możliwość wyrzucenia zestawu na sensowną odległość+ Plećka(BUDŻET DO 1000zł).Nie chce kupować najtańszego sprzętu i w kolejnym sezonie ponownie szukać czegoś lepszego,używany sprzęt też wchodzi w gre.
Czytałem wszystkie wpisy od początku 2016 r. i dlatego poruszam temat jeszcze raz ponieważ każdego sezonu producenci zalewają rynek nowościami...
Najbrdziej zależy mi na radach ludzi,którzy łowią na Odrze i mają lub mieli chociaż w reku sprzęt,który polecają .
Jeżeli któryś z was Panowie zechce podejść do tematu stawiając się na moim miejscu czyli dać mi propozycje 3 kijkow i kołowrotków do nich,które chcieliby zakupić dla siebie będe bardzo wdzięczny.
Mam nadzieje,ze poprowadzenia kogoś mojego pokroju od podstaw przez świat sumiarstwa będzie pozytywne dla Forum i przyda się niejednemu początkującemu...Lubie uczyć się od specjalistów dlatego szanuje
wasz czas jeżeli wiec popełniłem jakiś błąd zakładając ten temat proszę o reakcje.
Pozdrawiam i z góry dziękuje!!!!
 
Longin Bojanowski
Najlepiej to wybierz się na targi (Rybomania), Pojaw się w sklepie sumowym. Spotkasz tam wielu z naszych forumowiczów (bo zwykle tam się umawiamy). Porozmawiasz, pooglądasz.
Byłem kiedyś użytkownikiem FS. Ale wolę być tutaj.
LONIEK, "TETRYK II"
 
JOHNY
Dzięki za rade,targi są w lutym i pewnie odwiedzę jeżeli praca mi na to pozwoli.Tylko proszę napisz czy forumowicze wtedy umawiają się między sobą czy po prostu każdy zjawia się z i jakoś tam się spotykacie?Wiem,ze ciężko odpowiedzieć na moje pytanie ale po prostu chciałem od czegoś wystartować-następne wędziska będę dobierał sobie eliminując niedociągnięcia pierwszego ale muszę od czegoś zacząć.
POZDRAWIAM
 
Mariusz Kulinski
Ten tysiak to na jeden zestaw tak ?
Nie zabijaj swojej pasji.Pstryk i do wody.
Pozdrawiam Qla.
 
Lucas
Słuchaj jeśli chodzi o kołowrotki to najlepszymi opcjami jest - Penn SSV 10500, Fin nor 10500, 9500, daiwa df 100, też penn ssm 950, może być. Najtańsza będzie daiwa, tylko nie wiem jak z dostępnością teraz.
Plecionki jakie używam i polecam to WFT i giga Fish od 0,6 do 0.8 max. Wędka która według mnie ma najlepszy stosunek ceny do jakości to WFT never crank do 1000 g wyrzutu. Zawsze polecam je znajomym, którzy chcą zacząć przygodę z sumami. Jak chcesz coś TOP to poleca Zeck pro cat do 400g- świetne kije na które sam łowię.
Co do używanych to mam kij Zeck buddy do sprzedania. Dosyć miękki ale ma mocy, nada się świetnie do podwodniaka i jakieś bojki na odległości do 100 m też ogarnie. 300 zł plus wysyłka ^
 
Mariusz Kulinski
Z kołowrotków jest jeszcze Tica Cybernetic GGAT 10000
https://sprzetwedkarskirs.pl/kolowrotek-tica-cybernetic-ggat-10000/pAA0007
Full metal z mocnym hamulcem.
Nie zabijaj swojej pasji.Pstryk i do wody.
Pozdrawiam Qla.
 
Lucas
Aaa... Tak, Tica też jest fajna i mocna.
 
JOHNY
Mariusz Kulinski napisał(aM

Ten tysiak to na jeden zestaw tak ?

Tak kolego-taki budżet moge przeznaczyc na mój pierwszy zestaw.Oczywiście jeżeli troszke go przeskocze a zyskam coś dużo ciekawszego to tragedii nie będzie ...
 
JOHNY
Lucas napisał(aM

Słuchaj jeśli chodzi o kołowrotki to najlepszymi opcjami jest - Penn SSV 10500, Fin nor 10500, 9500, daiwa df 100, też penn ssm 950, może być. Najtańsza będzie daiwa, tylko nie wiem jak z dostępnością teraz.
Plecionki jakie używam i polecam to WFT i giga Fish od 0,6 do 0.8 max. Wędka która według mnie ma najlepszy stosunek ceny do jakości to WFT never crank do 1000 g wyrzutu. Zawsze polecam je znajomym, którzy chcą zacząć przygodę z sumami. Jak chcesz coś TOP to poleca Zeck pro cat do 400g- świetne kije na które sam łowię.
Co do używanych to mam kij Zeck buddy do sprzedania. Dosyć miękki ale ma mocy, nada się świetnie do podwodniaka i jakieś bojki na odległości do 100 m też ogarnie. 300 zł plus wysyłka ^



Dziękuje,zaraz jak rodzinka porozchodzi sie po pokojach to zaczynam zaglębiać się w twoje propozycje.
Fajnie,że reagujecie Zeby pomóc NOWEMUI
 
Mariusz Kulinski
Jak chcesz konkretny zestaw to polecam Daiwa Exceler Catfish 3m 200-600g -fajnie pracuje i porządnie wykonana ,wspomniane wcześniej Tica Cybernetic GGAT 10000 i plecionki Giga Fish wspomniana przez Łukasza.Będzie zestaw na każdą rybę i na lata.Ale zanim kupisz to lepiej pomacać ,bo każdy ma jakieś ,swoje preferencje.
Jeśli nie przeszkadza Ci miękkie wędzisko to jest jeszcze śmiesznie tania i pancerna Kogha Gianthunter Wels :
https://askari.pl/aktualne-super-promocje/1264-kogha-gianthunter-wels-147517.html
Może nie tak pięknie wykonana ale również sprawdzona ,wytrzyma sporo i ma 330 cm ,do wyrzutu zawsze trochę lepiej, tylko tu raczej multiplikator i wywózka.
Edytowane przez Mariusz Kulinski dnia 22.11.2018 20:22
Nie zabijaj swojej pasji.Pstryk i do wody.
Pozdrawiam Qla.
 
Lucas
Ja złamałem w ubiegłym roku daiwe exceler przy podbieraniu G trochę w tym mojej winy też było ale... Jeden z forumowiczów chyba złamał dwie. Ja szczęśliwie łowiłem 3 lata. Przy podebraniu 216 cm szczytówka strzeliła.
 
Mariusz Kulinski
O kurczę ,taki fajny kij i strzelił O To chyba lepiej taki z przewagą szkła.
Nie zabijaj swojej pasji.Pstryk i do wody.
Pozdrawiam Qla.
 
JOHNY
Mariusz Kulinski napisał(aM

Jak chcesz konkretny zestaw to polecam Daiwa Exceler Catfish 3m 200-600g -fajnie pracuje i porządnie wykonana ,wspomniane wcześniej Tica Cybernetic GGAT 10000 i plecionki Giga Fish wspomniana przez Łukasza.Będzie zestaw na każdą rybę i na lata.Ale zanim kupisz to lepiej pomacać ,bo każdy ma jakieś ,swoje preferencje.
Jeśli nie przeszkadza Ci miękkie wędzisko to jest jeszcze śmiesznie tania i pancerna Kogha Gianthunter Wels :
https://askari.pl/aktualne-super-promocje/1264-kogha-gianthunter-wels-147517.html
Może nie tak pięknie wykonana ale również sprawdzona ,wytrzyma sporo i ma 330 cm ,do wyrzutu zawsze trochę lepiej, tylko tu raczej multiplikator i wywózka.



Oczywiście nie kupie nic bez "macania".Ważna jest dla mnie mozliwośc wyrzutu zestawu na odpowiednią odległość,pewne zacięcie i jak najciekawsza praca podczas holu.Co do wyglądu to sprawa drugożędna...
 
Longin Bojanowski
Wracając do targów. to już w grudniu są w Warszawie (8-9). Dokąd masz bliżej tego nie wiem, może dopisz w swoim profilu miejscowość. Zwykle rzucamy w ostatniej chwili hasło o której i gdzie się spotykamy. A w sklepie sumowym pewnie będzie Lukas i kilku innych.
Byłem kiedyś użytkownikiem FS. Ale wolę być tutaj.
LONIEK, "TETRYK II"
 
JOHNY
Mieszkam pod Wrocławiem(Poznań bliżej) a moj wyjazd na targi uzależniony jest od mojej pracy(cęsto podróżuje również w weekandy) ale postaram sie bo wtedy mógłbym sprawdzić większość pozycji o których wspomniał Lucas.Dzięki za informacje a profil zaraz uzupełnie-niedopatrzenie
 
JOHNY
JOHNY napisał(aM

Lucas napisał(aM

Słuchaj jeśli chodzi o kołowrotki to najlepszymi opcjami jest - Penn SSV 10500, Fin nor 10500, 9500, daiwa df 100, też penn ssm 950, może być. Najtańsza będzie daiwa, tylko nie wiem jak z dostępnością teraz.
Plecionki jakie używam i polecam to WFT i giga Fish od 0,6 do 0.8 max. Wędka która według mnie ma najlepszy stosunek ceny do jakości to WFT never crank do 1000 g wyrzutu. Zawsze polecam je znajomym, którzy chcą zacząć przygodę z sumami. Jak chcesz coś TOP to poleca Zeck pro cat do 400g- świetne kije na które sam łowię.
Co do używanych to mam kij Zeck buddy do sprzedania. Dosyć miękki ale ma mocy, nada się świetnie do podwodniaka i jakieś bojki na odległości do 100 m też ogarnie. 300 zł plus wysyłka ^



Dziękuje,zaraz jak rodzinka porozchodzi sie po pokojach to zaczynam zaglębiać się w twoje propozycje.
Fajnie,że reagujecie Zeby pomóc NOWEMUI



Witam,niestety dopiero dzisiaj wyrwałem troche czasu,zeby zajrzeć na forum.Przyjżałem się bliżej twoim propozycją i jeżeli to nie problem to prosze ciebie i reszte kolegów jeszcze o pare odpowiedzi na moje pewnie dla wielu śmieszne pytania.
Spodobał mi się kijek WFT o,którym pisałeś a jedyne co mnie zastanawia to czy ten kij załaduje sie odpowiednio przy wyrzucie np.żywcem i czy da rade przy zacięciach(czytałem,ze jest dość miękki i czasami są z tym problemy)?

Co do kołowrotków to mam sentyment do daiwy i aż się uśmiechnołem jak zobaczyłem,że mi ją polecasz a jak zobaczyłem cene uśmiechnołem się jeszcze bardziej.Tyle,że szpula nie bardzo nadaje się to sensownych wyrzutów i posiada tylko jedno łożysko(dzięki forum wiem,że moge go przytuningować i dołożyć)

Plećke wezme też od WFT tylko napisz,którą(do sandaczy używam varivasa 4sploty gdzie dużo kamieni i zaczepów,8 splotow na w miare czyste dno)Ale co do sumów nie wiem czym sie kierować przy wyborze?

I zastanawiam się czy znasz jakiś kręcioł od WFT do stacjonarki bo gdybym takowy nabył to może pozbyłbym sie problemów typu(piłowanie PENNA bo stopka nie do wszystkich kijów pasuje,może poprostu jest to unormowane w asortymencie jednej firmy)

Jeżeli nie to wezme Penna,wszystkie inne propozycje też mile widziane.
Ten zestaw bedzie wypadkową dla kolejnych mającą za zadanie dobranie czegoś jak najbardziej pasującego mi nad wodą.Jeśli chodzi o mój ulubiony kijek pod sandały to 7 lat szukałem idealnego zestawu dla siebie ale po kilku kręciołach i blankach w końcu mam i trzymam w sypialni,zeby nie zmarzl w piwnicy lub na strychu he he mam nadzieje,że dzieki wam tym razem pójdzie szybciejU
Pozdrawiam...
 
Longin Bojanowski
No to jeszcze zdradź co to za kijek, ten pod sandałka. To tak z ciekawości bo większość tutaj to oczywiście łowcy sumów ale na inne rybki też polują.
Byłem kiedyś użytkownikiem FS. Ale wolę być tutaj.
LONIEK, "TETRYK II"
 
JOHNY
Pod sandacza na zaporówki po wielu zakupach i potem wymianach(zaczynałem od dragonów,mikado,kongerów itd. potem MHX I BATSON) A teraz i już raczej tego będę się trzymał st.croix legend ELITE(2,13 5-18g na lódż) problemmem dla mnie była cena bo długo się biłem z myślami czy warto tyle wydać ale pare razy kolega pożyczył mi ten blank na testy i w końcu uciułałem pieniążki i kupiłem z drugiej ręki.Kręcioł to 2*penn fierce i battle(obydwa wytrzymaly tylko 2 sezony) potem shimano stradic potem vanquish( i też przy nim zostane) testowałem tez stelle również od kolegi ale nie czuje potrzeby jak narazie kupna jej bo vanquisch w pełni mi wystarcza i cieszy.
Pod koguta mam phenix umbx 700h 12-35g od rodmasa i podwieszam ryobi.
Nie lubie paprochowania ale kiedyś kolega zabrał mnie na pstrągi i potrzebowałem kupić szybko kijek bez dużego nakładu finansowego więc w osiedlowym sklepie zakupiłem UWAGA-JAXON GREYS STREAM he he i mam panowie kupe radochy z niego przy okonkach i sandaczu od czasu do czasu-wydałem na niego ok 100zł.
POZDRAWIAM
 
Lucas
Kij WFT będzie dobry do wyrzutu, to jest kompozyt. Za miękki na pewno nie będzie ale koniecznie weź ten do 1000 g i najlepiej 3 m. Z zacięciem nie ma problemu. Jest czym dać w "pape". Kolega który ze mną często łowi posiada dwa te kije, miałem okazję holować kilka ryb i są spoko.

Penn ssv będzie lepszy do rzutów bo jak piszesz ma wąska szpule, Penn też lepiej układa linkę i ma bardzo płynny hamulec. Mam ich dwie sztuki-w Moritz w lato były po 100 euro.
Stopka penna ssv będzie pasowała, legenda grubych stopek wzięła się od starego slammera, obecnie wydaje mi się że jest to w normie. WFT ma kołowrotki ale do stancji według mnie za małe,no i niewiele tańsze od SSV.

Co do plecionki to WFT Cat kg brązowa jest dobra. Od 0,5 do 0,6 z tych akurat,bo są ciut przegrubione. Producenci sumowych plecionek często nie podają splotu. Wiesz tu na przypony używa się i tak grubych średnic plecionek i mono i głównie one są narażone na przetarcia, w skrajnych przypadkach używa się też strzałówek do 50 m.
Kijów na suma też kilka obrocisz, miałem ich trochę aż w końcu dogralem zestawy i mam dwa identyczne i dwa "gościnne" U ale najpierw polecam zacząć od tańszej opcji to sprawdzisz czy Ci się to podoba, a za rok czy dwa sobie wymienisz.

Co do sandaczy też łowię i też czaje się na st. Croix, mam avida na bolki. Sandacze teraz na batsony w jednym kawałku łowię ale powoli zbieram się do jakiejś elity jednoskladowej.
 
JOHNY
Uważasz,ze ten ponad 3m(chyba 3,15 lub 3,20 bedzie gorzej się spisywał)?Zaczynajmy więc-ide za tobą i zaczynam szukać dobrej ceny.Własnie chciałem poczekać na święta w MORITZ może uda się coś trafić..
Co do blanków na sandały to jednoskłady są dla mnie o niebo lepsze a co do Avidow to miałem jednego przez 2 dni bo kolega zamówił i też nie miałem się do czego przyczepić.W lutym znajomy odbiera KIJEK na KRAKU i jestem ciekaw jak będzie sie sprawował bo ciągle słysze o tych blankach same superlatywy a ceny niższe niz st.croix.

Biore się teraz za lekture o technikach,zestawach itd. a to co nie będzie dla mnie jasne postaram sie opisać i mam nadzieję,żę pomożecie jak przy kijku-chciałbym też wstawić jakieś sensowne zdjęcie w przyszłym sezonieU
 
Przejdź do forum:
Wygenerowano w sekund: 0.11
18,472,935 unikalne wizyty