Tytuł: SUMOWA PASJA - Forum sumowe - Forum wędkarskie o sumach :: Instalacja elektryczna w naszych łódkach .

Dodane przez Longin Bojanowski dnia 04.03.2017 22:03
#3

A ja sobie tak dziś wymyślałem jak by tu połączyć silnik wyposażony w alternator, ale bez regulatora napięcia ładowania z resztą instalacji. Większość z nas zastanawia się jak tu ten regulator dołożyć, skąd wziąć np. regulator do Yamaszki czy t.p.
Wędkarzy u nas bez liku ale może i elektronicy czy elektrycy się znajda i podpowiedzą. Otóż w sprzedaży jest wiele całkiem niedrogich regulatorów do instalacji solarnych. Co ciekawe maja często wbudowane tyle funkcji, że aż policzyć trudno.
np. na allegroszu znalazłem coś takiego za 85 zł.
REGULATOR ŁADOWANIA 10A 12V/24V
ZASTOSOWANIE NA ZEWNĄTRZ I DO ZEWNĄTRZ ,KLASA OCHRONY IP68!!!WODOODPORNY!!!NAJCZĘŚCIEJ STOSOWANE: JACHTY ,ŁODZIE, CAMPERY.

Oczywiście są i inne. Najczęściej są to regulatory mikroprocesorowe w zasadzie o podobnych parametrach (różnice to prąd ładowania np.5; 10; 20 lub więcej amper) i tu znowu przykładowe:
- Prąd ładowania: 10A
- Prąd obciążenia: 10A
- Dopuszczalne przeciążenie do 25% przez 1 min.
- Odłączenie obciążenia: 10.7V lub 21.4V (z możliwością ustawienia)
- Ponowne podłączenie obciążenia: 13.7V lub 27.4V (z możliwością ustawienia)
Zainteresowało mnie właśnie to, ze taki regulator posiada dodatkowo wyjście do którego można podłączyć odbiorniki i będą one działały dokąd napięcie na akumulatorze nie spadnie poniżej ok. 10.7V. Mamy więc dobry system ładowania (najczęściej PWM) + zabezpieczenie przed nadmiernym rozładowaniem (nie liczę tu silnika elektrycznego).
I tu właśnie pojawia się pytanie bo fachowców.
Na wejście takiego regulatora podaje się napięcie z paneli słonecznych.
A czym ono się różni od napięcia z alternatora?
No bo jeżeli różnicy nie ma to może wykorzystać takie regulatory. Mieli byśmy dobry system ładowania, zabezpieczenie przed przeładowaniem i rozładowaniem a bardzo często tez dobra kontrolę nad wszystkim co się dzieje np.
Do regulatora podłączamy panel słoneczny, akumulator oraz zasilane urządzenie (np. oświetlenie). Produkt posiada ochronę akumulatora przed głębokim rozładowaniem. Jeżeli minimalne napięcie na akumulatorze (11,2 V) zostanie przekroczone to regulator odłączy zasilane urządzenia. Akumulator chroniony jest również przed przeładowaniem (bateria słoneczna zostaje odłączona po osiągnięciu napięcia 14 - 14,5 V) oraz rozładowaniem przez panel słoneczny w nocy (jeżeli panel nie posiada diody blokującej).
Urządzenie posiada wskaźnik poziomu naładowania akumulatora. Służy za niego środkowa dioda, która wskazuje następujące stany: miganie na czerwono - całkowite rozładowanie (poniżej 11,2 V), świecenie na czerwono - rozładowanie (11 - 12,2 V), świecenie na pomarańczowo - napięcie 12,2 - 13,2 V, świecenie na zielono - naładowanie (powyżej 13,2 V). Prawa dioda odpowiada za wskaźnik zasilania urządzenia wyjściowego, a lewa za wskaźnik ładowania przez baterię słoneczną. 

Edytowane przez Longin Bojanowski dnia 01.01.1970 01:00