Tytuł: SUMOWA PASJA - Forum sumowe - Forum wędkarskie o sumach :: Pływadło Tetryka I

Dodane przez stan2010 dnia 13.01.2018 23:22
#112

Przenoszę pracownię do innego pomieszczenia. Zajmuje to 7dni w tygodniu i do klawiatury mogę usiąść dopiero wieczorem. Puki nie dopnę na ostatni guzik, to net tylko w domu.
No dobra U.
Zacznijmy od „Oliwy”. Nie napisałem, że jest zła, tylko, że ją omijam. Ich poliuretan dwuskładnikowy nie nadawał się do tego, w czym go zastosowałem. Jest za miękki i za elastyczny do moich potrzeb. Bardzo możliwe, że do remontów jest miodzio, ale ja nie muszę znać smaku luksusu za takie pieniądze. Przy remontach stosowałem farbę chlorokauczukową do malowania pasów na asfalcie.
Ostatni remont dużej skorupy robiłem w połowie lat 90-tych, bo wreszcie dotarło do mnie, że szkoda mojego czasu na poprawianie cudzych błędów. Od tamtego czasu wyłącznie buduję i nie muszę używać ‘ciężkich podkładów’, więc nie wiem co to jest. A, że producent tak to nazwał. Jeden z Kolegów trafnie zauważył, żeby nie brać poważnie wszystkiego o czym piszą producenci. Który samochód pali tyle, ile podał producent ?? Ostatecznie, jesteśmy już dużymi chłopcami, żeby trzeba było o tym nam przypominać.
Remont.
Nie ma rzeczy wiecznych, więc na ile czasu ma wystarczyć ? Pytanie retoryczne. Kadłub fabrycznie z poliestrów i w normalnym użytkowaniu wystarczy na lata, więc poliestry. Od dwóch lat nie używam wcale Polimali z powodu ‘odkrycia’ poliestrów f.Ashland. Żywic /są niebieskie/ i żelkotów. Top-coaty też mają. Żywice mniej śmierdzą, po utwardzeniu nie mają lepiącej powierzchni. Można dostać na all za ~60,-/5kg. Do napraw proponuję wybierać wolniejszą /z mniejszą ilością aktywatora/, a utwardzacz dodawać 1%.
Kadłuby na zdjęciach tak wyglądają z powodu braku wyobraźni użytkowników. Nie demonizujmy farb przeciwosmotycznych, bo nasze wody nie są ani ciepłe, ani słone. Normalna konserwacja nieuszkodzonego kadłuba całkowicie wystarczy.
Nic nie zabezpieczy kadłuba przed uszkodzeniami o dno, brzeg, nabrzeże, pomost. Brak napraw takich uszkodzeń prowadzi do dewastacji kadłuba. Woda zamarzając dalej rozsadza laminat. Dlatego proponuję po naprawie kadłuba pokryć go top-coat’em. 1kg /~40-45,-/ wystarczy na pokrycie 2,5m2 dwukrotne dla uzyskania grubości 0,4-0,6mm. Top-coat jest odmianą żelkotu po dodaniu parafiny.
Epidian 53 jest modyfikowany styrenem/jedyny epidian/. Wszystkie poliestry zawierają styren i dlatego rozpuszczają wszystko z polistyrenu. Styropian, spieniony polistyren w arkuszach pod podłogi panelowe.
Z krajowymi epoksydami używałem tylko utwardzacz Z-1 i IDA.
Proponuję zajrzeć na poniższe strony i porównać lepkości żywic oraz właściwości/zastosowanie utwardzaczy. Przypominam o temperaturze produktów. Poniżej 18 *C żywice bardzo gęstnieją, a laminowanie może doprowadzić do nerwicy. Powyżej 24*C następuje przyśpieszenie żelowania. Nigdy ni rozcieńczałem żywic, bo stają się nieprzewidywalne. Szanujący się producenci zalecają wykonanie prób przed właściwą pracą. Zawsze.

Żywice epoksydowe
http://www.ciechzywice.pl/pl/produkty/chemia-organiczna/zywice/zywice-epoksydowe

Utwardzacze
https://ciechgroup.com/produkty/chemia-organiczna/zywice/utwardzacze/