Aby w pełni korzystać z serwisu ../ należy się zarejestrować.
Można to zrobić
TUTAJ
Zapraszamy na SUMOWA PASJA - Forum sumowe - Forum wędkarskie o sumach
Ten aplet jest widoczny tylko dla niezarejestrowanych użytkowników!

Translate

Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Aktualnie online

· Goście: 2

· Użytkownicy:


· Łącznie użytkowników: 2,436

· Najnowszy użytkownik: Robertdib


NASZ FANPAGE

Zobacz temat

 Drukuj temat
Slawomir Tabor
Jętka pospolita zwana inaczej jednodniówką. Dlatego, iż żyją kilka godzin lub najwyżej 3 – 4 dni. Samice jętek są większe od samców. Ubarwienie ciała zwykle o odcieniach żółci lub brązu. Posiada 2 pary skrzydeł ma złożone oczy, a stopy zakończone pazurkami. Końcowa część odwłoka posiada trzy cieniutkie nitki pełniące rolę steru podczas lotu. Owady dorosłe żyją do 4 dni, toteż lot ich ogranicza się do lotu godowego. Samice składają jaja do wody w locie lub bezpośrednio. Jedna samica składa do kilku tysięcy jaj. Stadium larwy trwa od 1 do kilku lat. Larwy jętki pospolitej prowadzą drapieżny tryb życia.
sumowapasja.pl/images/imagehost/54a182302f0cbefb81d46d8ad5828d5e.jpg

sumowapasja.pl/images/imagehost/779140ca2ea2f546acde97867a0b7284.jpg

Kule z jętki zestaw na suma .

sumowapasja.pl/images/imagehost/a0b522eea2905447078fe54e7123172d.jpg
Jętka jest też stosowana do łowienia innych ryb .
Bez zacinania nie ma łapania.
Życie ucieka szybciej niż duży sum na haku.
Najbogatsi ludzie to Ci którzy handlują nadzieją a PZW w szczególności .
Urodziłem sie w komunie .Trochę pożyłem i umrę w kolorowej komunie .
 
Bobo team
Miałem przyjemność spotkać się kilka razy nad Narwią z prawdziwym szpeniem od jętki U Zakładał kule wielkości mojej pięści , jak mi pokazał foty sumów które wyrwał w mojej okolicy to w silnym szoku byłem , a gul podbity na maksa D
 
filip86
Właśnie się zastanawiałem od kilku dni jak się zbroi tego robaczka D Teraz widzę ,że to kulki się prasuje ;)
No chyba ,że jest metoda na żywca? Jakie te jętki są w ogóle duże?
 
Slawomir Tabor
Długość dorosłego owada jętki 1,4-2,2 cm. Kule wielkości od jajka gołębiego do kuli wielkości pięści. .
Jętkę stosują wędkarze do łowienia płoci , leszczy .Zakłada się po kilka sztuk na haczyk jak białe robaki.
Edytowane przez Jan Brzozowski dnia 27.07.2013 15:30
Bez zacinania nie ma łapania.
Życie ucieka szybciej niż duży sum na haku.
Najbogatsi ludzie to Ci którzy handlują nadzieją a PZW w szczególności .
Urodziłem sie w komunie .Trochę pożyłem i umrę w kolorowej komunie .
 
jaro7707
Jedni uważają jętkę za super przynętę na sumy, a inni się z niej śmieją. Ciekaw jestem jak to jest naprawdę. Się nie przekonam, jak sam nie sprawdzę. W przyszłym sezonie na pewno pojadę nad Narew z kulami z jętki, żeby swoje i pewnie nie tylko wątpliwości rozwiać. Swoją drogą czytałem kiedyś artykuł w WW na temat łowienia sumów właśnie na kule z jętki. Gość pisał rzeczowo i można wnioskować, że naprawdę jest skuteczna.
 
Robert
Ja do niedawna na temat jętki to wiedziałem tyle ze jak ze jętka idzie ,to na ryby nie ma po co jechać bo będzie bryndza. Rybki są wtedy obżarte jętka ,o dalszej konsumpcji nie myślą tak są przeżarte.
Poczytałem w necie i jest sporo informacji ze to dobra przynęta na wąsacza .
Ciekawi mnie metoda pozyskiwania ,ponoć łapią to worami i mrożą -kule duże na zanętę, a male na hak .Ale jak je pozyskiwać .Wie ktoś?
 
Semi
Przy rójce rozstawia się folie na ziemi pod drzewami nad rzeką i same spadają, żyją tylko chwilę aby złożyć jaja do wody, wznoszą się w powietrze na chwilę i spadają, później trzeba tylko z folii pozbierać. Teraz te wylęgi są marne, kilkanaście lat temu byłem świadkiem rójki nad Bugiem, to aż grubo tego leżało na ziemi. Teraz to już nie ma takich rójek.
Wędkuję ponieważ jestem uzależniony od kontaktów z naturą. G
 
Robert
Semi a czy to robi się w nocy czy w dzień ,bo gdzieś czytałem ze dobrze jest podświetlić folie .
 
Damian Poweska
Semi w Bieszczadach jeszcze są takie rójki, tam gdzie jeżdżę jest przeprawa promowa i stoją dwie latarnie to przy nich można łopatą nabierać jętkę U
 
Semi
Robert Godles napisał(aM

Semi a czy to robi się w nocy czy w dzień ,bo gdzieś czytałem ze dobrze jest podświetlić folie .

Można na noc zostawić i rano zebrać, jak nikt w szkodę nie wlezie. Co do podświetlenia to fakt, wszelkie robactwo leci do światła.
Wędkuję ponieważ jestem uzależniony od kontaktów z naturą. G
 
Robert
Damian dzięki już wiem gdzie pojadę jak będzie wylęg owada. Latarnia! to jest myśl K.
 
Slawomir Tabor
Robert są wędkarze którzy za niewielką kasę odsprzedają dobrze zamrożoną jętkę. Gotowe zamrożone kule. Na jętkę łowi się nie tylko sumy ,wiosną leszcze ,klenie i płoć .
Bez zacinania nie ma łapania.
Życie ucieka szybciej niż duży sum na haku.
Najbogatsi ludzie to Ci którzy handlują nadzieją a PZW w szczególności .
Urodziłem sie w komunie .Trochę pożyłem i umrę w kolorowej komunie .
 
SYMBIOZA
Powiem wam tak.....jętka jest bardzo dobrą przynętą na ryby, ale tylko w tych wodach gdzie występuje w większych ilościach i ryby ją znają.
Jeśli chodzi np. o Bug, Narew to jest ona przynętą na sumy NR 1.

Po prostu łowiąc na tych rzekach na kule jętkowe systematycznie łowimy sumy i praktycznie każdy wyjazd to złowienie lub kontakt z sumem.
Wielkość sumów łowionych na tą przynętę jest różna. Jeśli biorą nam maluchy lub maluszki które tylko rozwalają i rozszarpują nam kule to po prostu trzeba szukać innego dołka, gdzie tych maluchów nie ma .
Standardem jest ,że jeśli nie ma brania przez 30 minut to przechodzimy w inne miejsce.
Po prostu jeśli jest wąsacz w dołku lub rynnie to weźmie, a jeśli go nie ma to szukamy dalej.
Jętkę stosowaną do łowienia łapiemy w lipcu...i nie jest to jętka majowa jak niektórzy myślą.
Potrzebujemy - mocne światło, dużą płachtę lub folię którą rozkładamy na brzegu...i jeszcze kilka umiejętności i sposobów aby napełnić kilka wiaderek.
Następnie jętkę porcjujemy i mrozimy. Gdy jedziemy na sumy bierzemy porcję , albo dwie i łowimy.
Dopiero mając jętkę na Narwi i Bugu łapiemy powtarzalnie sumy.
Stosując inne przynęty , nawet spędzając wiele czasu nad wodą w lecie możemy nie mieć nawet jednego brania....przez cały sezon...

W tym roku zebrałem ok.50kg jętki i starczy mi także na przyszły sezon.
Nie miałem zbytnio czasu na tegoroczne połowy i wyjąłem z Bugu tylko 24 czy 25 sztuk sumów wymiarowych(takich do 140cm). Ale łowiłem tylko pod koniec lipca i sierpień. Byłem nad wodą ok. 10 razy.

Mam nadzieję, że w przyszłym roku zacznę połowy od 1 lipca i wytropię te większe sztuki.
A są w Bugu bo je widywałem....szczególnie przed zmrokiem.

To tyle ...na razie wystarczy.
 
Robert
Slawomir Tabor napisał(aM

Robert są wędkarze którzy za niewielką kasę odsprzedają dobrze zamrożoną jętkę. Gotowe zamrożone kule. Na jętkę łowi się nie tylko sumy ,wiosną leszcze ,klenie i płoć .


Sławku wiem wiem ,100zl za 1kg,to spróbuje jej trochę złapać w przyszłym roku ,zwłaszcza ze obiecałem koledze ,gdzie on mieszka jętka nie występuje ,a no wlasnie jak pisze kolega Symbioza jeśli nie występuje to nie będzie miał brań .Hm no cóż obiecałem to nie będę mu odradzał bo pomyśli ze mu żałuje
 
Marek Bukowski
Upolowałem i ja trochę owadów wystarczy i na ten sezonX:sumowapasja.pl/images/imagehost/390ae27874674af0099563b34e9cefcc_resized.jpg
 
jaro7707
Mam i ja mały zapasik. Planuję sprawdzić jej skuteczność na Narwi w tym sezonie. Kolega w zeszłym miał wyniki, ale max 140cm siadały na hak. Dlatego nie do końca w nią wierzę i jadąc z jętką będę stawiał jedną na jętkę, drugą na żywca. Jakoś do żywca mam większe przekonanie. Zrobię eksperyment - ciekawe co będzie skuteczniejsze. Nie omieszkam opisać wyników.
 
blue cat
Semi napisał(aM

Przy rójce rozstawia się folie na ziemi pod drzewami nad rzeką i same spadają,


widziałem jak chłopaki łapią ją

białe prześcieradło i mocna lampa
 
Robert Brzostek
Jakby co to mam jętkę z tego roku łapana na Bugu.
 
Robert
Ale co,jakby co?
 
Robert Brzostek
Może ktoś będzie chętny na ta przynętę moge trochę odsprzedać.
 
Przejdź do forum:
Wygenerowano w sekund: 0.09
18,693,697 unikalne wizyty