Aby w pełni korzystać z serwisu ../ należy się zarejestrować.
Można to zrobić
TUTAJ
Zapraszamy na SUMOWA PASJA - Forum sumowe - Forum wędkarskie o sumach
Ten aplet jest widoczny tylko dla niezarejestrowanych użytkowników!

Translate

Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Aktualnie online

· Goście: 2

· Użytkownicy:


· Łącznie użytkowników: 2,435

· Najnowszy użytkownik: Maciek6614


NASZ FANPAGE

Zobacz temat

 Drukuj temat
Lucas
Siema, w tym roku zamierzam zacząć stosować obok plecionek monofilu, ukręciłem już nawet dwa pierwsze zestawy - do verta i do stacjonarki.

sumowapasja.pl/images/imagehost/8a7b00f2904e9661aefae2c9deaa442f.jpg

Wiele dobrego słyszałem na temat monofilu. Używa ktoś może na forum? Jakieś podpowiedzi, sugestie? Mile widziane zdjęcia gotowych zestawów.
 
Piotr
Mono zacząłem używać w zeszłym sezonie, który niestety dla mnie się skończył bardzo szybko więc mam tylko kilka nie pełnych spostrzeżeń jeśli chodzi o użycie tego materiału. Na początku mono stosowałem do żywców 40+, wywożę jak wywożę więc każde dodatkowe usztywnienie przy sporym żywcu lub takim z ADHD zmniejsza/niweluje szanse, że zestaw będzie poplątany. Przyponu w całości wykonanego z mono używałem tylko raz przy wariacie węgorzu na haku, do białej ryby robiłem kombi rig zawsze żywiec zachowuje się w tedy bardziej "naturalnie".
sumowapasja.pl/images/imagehost/5c8329cddfdb3d3810eed2b745e16b69_resized.jpg

Przynajmniej na razie tulei zaciskowych nie używam i całość wiązałem. Przed wiązaniem haków warto mono (1,2mm i większe średnice) zanurzyć na chwilę w wodzie będzie mniej sztywne i łatwiej zrobi się węzeł.
sumowapasja.pl/images/imagehost/0b073f6925f7b7fac9e8c9da87f5b7e9_resized.jpg
Postępowe idee dają z reguły marne (jak nie zbrodnicze) owoce, natomiast zawsze koncertowo ogłupiają ludzi...
 
Mateusz Wisniewski
dostałem do kołowrotka jakieś 45m mono 1,2 i nie wiedziałem co mam z tym robić ale teraz już wiem D
 
Jacek Gebala
Lucas napisał(aM

Siema, w tym roku zamierzam zacząć stosować obok plecionek monofilu, ukręciłem już nawet dwa pierwsze zestawy - do verta i do stacjonarki.

sumowapasja.pl/images/imagehost/8a7b00f2904e9661aefae2c9deaa442f.jpg

Wiele dobrego słyszałem na temat monofilu. Używa ktoś może na forum? Jakieś podpowiedzi, sugestie? Mile widziane zdjęcia gotowych zestawów.


A używa, używa i to dobre kilka lat...

sumowapasja.pl/images/imagehost/654db8a14a5f633b9ba85ec92dc51f7c.jpg

sumowapasja.pl/images/imagehost/00031abc1d18f4b24c13883637e08524.jpg

Mono plus plecionka czyli - "Kombi-rig"

sumowapasja.pl/images/imagehost/70bde80a6b71fdecb0e3353c05706562.jpg
Edytowane przez Jacek Gebala dnia 16.02.2016 22:03
"Jeśli chcesz być szczęśliwy godzinę, to się upij. Jeśli chcesz być szczęśliwy trzy dni, to się ożeń. Jeśli chcesz być szczęśliwy całe życie, zostań wędkarzem... " O.Pavel
 
Lucas
Jacku tak mi się wydawało właśnie, że Ty używałeś. Byś napisał nam coś więcej U
A jak oceniasz moje pierwsze dwa zestawy ^ ?
 
Jacek Gebala
Lucas napisał(aM

Jacku tak mi się wydawało właśnie, że Ty używałeś. Byś napisał nam coś więcej U
A jak oceniasz moje pierwsze dwa zestawy ^ ?


1. - Radzę zabezpieczać końcówkę mono przed wyśliźnięciem. Niezbyt dobrze widać, ale wydaje mi się ze po prostu uciąłeś mono, wstawiłeś do łuski i tą ostatnią zacisnąłeś. To za mało, bo pod wpływem naciągu mono stanie się cieńsze i wysunie się z łuski. Można to zrobić przez np. nadtopienie uciętej końcówki ( zapalniczka leży na stole ) tak aby powstało zgrubienie, innym sposobem jest zawiązanie węzła na mono, założenie dwóch łusek, czy sklejenie mono z zaciśniętą łuską. Szczególnie ważne jak używasz aluminiowych(pojedynczych) łusek.

2. - Jeśli możliwe używaj podwójne łuski - po prostu lepiej trzymają, ale ostrożnie - jako ze zazwyczaj nie są aluminiowe łatwiej nimi uszkodzić mono.

3. - Zrobiłeś przypon(y) - zanim zaczniesz używać to wypróbuj ile wytrzymują. Powinny bez problemu wytrzymać minimum 20 kg siły uciągu, tzn mogą się rozciągnąć/naciągnąć ale to już wszystko. Sprawdź szczegolnie pętle przy łusce. Jak wytrzymają 30kg to możesz nimi ciągnąć łódź podwodną - i tak więcej w ręce nie utrzymasz, a jakbyś dal rade co co najmniej zdemolujesz kij sumowy.

4. - Prościej(i szybciej) jest na początku zacząć bez zaciskania używając "węzła bez węzła" i robiąc na końcu "Big Game" oko

4. - Nie klnij przy zaczepach że nie dasz rady urwać zestawów bo sam je takie zrobiłeś H
Edytowane przez Jacek Gebala dnia 17.02.2016 14:12
"Jeśli chcesz być szczęśliwy godzinę, to się upij. Jeśli chcesz być szczęśliwy trzy dni, to się ożeń. Jeśli chcesz być szczęśliwy całe życie, zostań wędkarzem... " O.Pavel
 
Lucas
Dzięki Jacku! Właśnie zrobiłem jeden odcinek do testów i będę próbował ile kg da się podnieść.
 
Daniel Gula
Też zamierzam porobić zestawy ma mono bo leży i się kurzy już ze 2 lata .
Mam takie pytanie do Was , czy te gumki przy zaciskach to z czego są i czy takie się kupuje specjalnie pod wymiar ? Czy to jakaś igielitowa przecięta rurka ?
 
https://www.facebook.com/agroplantstalowawola/
Lucas
Chodzi o gumki przy hakach?

Ja właśnie testowałem swój zestaw i na jednej łusce wytrzymało 32 kg. Więcej już nie zakładałem bo to mi wystarczy. Jak zacząłem podszarpywać to strzeliła na węźle plecionka przyponowa uni cat. Z jednej strony też się przesunął monofil z opalonym końcem do tulejki.
 
Jacek Gebala
Lucas napisał(aM

Chodzi o gumki przy hakach?

Ja właśnie testowałem swój zestaw i na jednej łusce wytrzymało 32 kg. Więcej już nie zakładałem bo to mi wystarczy. Jak zacząłem podszarpywać to strzeliła na węźle plecionka przyponowa uni cat. Z jednej strony też się przesunął monofil z opalonym końcem do tulejki.


Świetnie - polecam dodatkowo(wędkarzowi) siłownie H
Na poważnie - ważne żeby końcówka się nie wysunęła, w krańcowym przypadku mono może przeciąć założony plastikowy ochraniacz ale nie powinno się wysunąć.

Przy 30 kilogramach działającej siły, wędkarz z trzy i półmetrową wędką musi utrzymać prawie sto kilo w rece(to ta cala regułka z długością ramienia i działającą siłą), a mało który hamulec kołowrotka(no może te kilowe multiki z "BigGame") wytrzyma 30 kilo i nawet Godzilla Black Cat´a nie podniesie 30 kilo do góry - czyli moim skromnym zdaniem wystarczy w zupełności. No może tylko trzeba by było zmienić plecionkę na deczko lepszą...M
"Jeśli chcesz być szczęśliwy godzinę, to się upij. Jeśli chcesz być szczęśliwy trzy dni, to się ożeń. Jeśli chcesz być szczęśliwy całe życie, zostań wędkarzem... " O.Pavel
 
Jacek Gebala
Daniel Gula napisał(aM

Też zamierzam porobić zestawy ma mono bo leży i się kurzy już ze 2 lata .


Sorry, ale raczej kup nowe G A te gumki "brazowe" ma np Firma "ZeckFishing" i naturalnie "BlackCat" (zielone) w ofercie.
"Jeśli chcesz być szczęśliwy godzinę, to się upij. Jeśli chcesz być szczęśliwy trzy dni, to się ożeń. Jeśli chcesz być szczęśliwy całe życie, zostań wędkarzem... " O.Pavel
 
Lucas
Te gumki to chyba nic innego jak gumy od procy. Używam tych specjalnego przeznaczenia jak i tych od procy i różnic brak. Co do mono to wynik mnie satysfakcjonuje U pleciona była wiązana przy testach ugięcia moich kijków i nie pamiętam jak to było wiązane. No siłownia w domu zawsze się przydaje T
 
Daniel Gula
Jacek Gebala napisał(aM

Daniel Gula napisał(aM

Też zamierzam porobić zestawy ma mono bo leży i się kurzy już ze 2 lata .


Sorry, ale raczej kup nowe G A te gumki "brazowe" ma np Firma "ZeckFishing" i naturalnie "BlackCat" (zielone) w ofercie.


Myślisz , że mono ma datę przydatności do użycia ?
Ja tam się nie znam , ale nie wydaje mi się , że mogło stracić właściwości leżąc w szafce , zresztą kupując ze sklepu też nie wiesz ile leżało , tylko lepiej się czujesz , że masz "nową" M
 
https://www.facebook.com/agroplantstalowawola/
Lucas
Ja wczoraj zrobiłem sobie jeszcze dwa zestawy combi rig na suma i poprawiłem te wcześniejsze. Już ogarniam temat U
 
Jacek Gebala
Daniel Gula napisał(aM

Jacek Gebala napisał(aM

Sorry, ale raczej kup nowe G A te gumki "brazowe" ma np Firma "ZeckFishing" i naturalnie "BlackCat" (zielone) w ofercie.


Myślisz , że mono ma datę przydatności do użycia ?
Ja tam się nie znam , ale nie wydaje mi się , że mogło stracić właściwości leżąc w szafce , zresztą kupując ze sklepu też nie wiesz ile leżało , tylko lepiej się czujesz , że masz "nową" M


No tak - tylko w pojedynczych przypadkach można znaleźć na oryginalnym opakowaniu datę - ale tylko - produkcji. No i tylko wtedy wiemy ile, ale nie jak i gdzie leżało "to to" u producenta i sprzedawcy. G Może warto by było zastanowić się dlaczego materiał ten sprzedawany jest - dla wędkarzy - prawie wyłącznie w krótkich 20-50 -cio metrowych odcinkach. Takie dwadzieścia metrów wystarcza jak dla mnie na tydzień łowienia(Pad - dwie osoby) a rozrzutny raczej nie jestem.

Na pewno mono traci z czasem - szybciej lub wolniej - swoja wytrzymałość, S w szczególności jak jest wystawione na działanie warunków atmosferycznych, wody i innych zanieczyszczeń. Praktyczną przydatność mono weryfikują złowione przez nas ryby. A ja nie chce "pluć sobie w brodę" i tracić ryb z powodu pękniętego przyponu język i "dmucham na zimne" używając tego materiału maksymalnie dwa lata(co i innym radze) - a i to nie wyeliminuje w pełni wystąpienia takiej możliwości G


P.S - Pamiętam że jak zacząłem robić takie przypony to zużyłem tej Zimy 50 metrów U tego materiału i dużo, dużo zimowych wieczorów M na ich wykonanie. Większość z nich i tak wylądowała w koszu na śmieci.Ł Na rynku nie było tyle i takich materiałów do wyboru i wszystko trzeba było brać z "BigGame" G
Edytowane przez Jacek Gebala dnia 19.02.2016 08:47
"Jeśli chcesz być szczęśliwy godzinę, to się upij. Jeśli chcesz być szczęśliwy trzy dni, to się ożeń. Jeśli chcesz być szczęśliwy całe życie, zostań wędkarzem... " O.Pavel
 
Wisniewski Michal
Ja w tym roku mam zamiar dopracować przypon z mono do dryfu.
Ba, nawet nie tyle przypon, co cały zestaw końcowy. Na bardzo trudnej wodzie to jedyny ratunek.
 
SYMBIOZA
Jacku,
- jeśli możesz to podpowiedz jaki rozmiar łusek muszę zakupić pod monofil 1,2mm.....czy dobre będą 1,3mm?(takie jajowate aluminiowe)
- co to są te podwójne łuski i jaki ich rozmiar byłby odpowiedni do tego monofilu jak wyżej
- gdzie kupujecie te osłonki na monofil - czy tylko zeck i black cat ....?czy może jest inne rozwiązanie...?

Za rady będę wdzięczny...bo chyba w tym roku będę chciał choć jeden zestaw stawiać z monofilem......właśnie na rzece PO...
 
Andrzej Cecula
W tym roku też mam zamiar postawić jedną wędkę na mono 1.2mm i mam pytanie czym zaciskacie te tulejki aluminiowe zwykłymi szczypcami czy są jakieś specjalne? i gdzie można kupić lub jak nazywają się te białe osłonki na mono?
 
Piotrek7272
Osłonki na mono bardzo dobre są i tanie z cewników,w każdej aptece za parę złotych można kupić.
 
Szafa
Andrzej Cecula napisał(aM

W tym roku też mam zamiar postawić jedną wędkę na mono 1.2mm i mam pytanie czym zaciskacie te tulejki aluminiowe zwykłymi szczypcami czy są jakieś specjalne? i gdzie można kupić lub jak nazywają się te białe osłonki na mono?


Damian,
Do zaciskania służy zaciskarka np. UNI CAT Crimping tool, ale jest wiele tego typu narzędzi na rynku. Pozwala na zaciskanie tulejek różnej średnicy. Można zrobić przypon z mono albo używając takiej zaciskarki albo wiążąc pętlę BIG GAME.
Te białe osłonki nazywają się "loop thimble".

Jak znajdę chwilę czasu w tygodniu to wrzucę kilka fotek.

Pzdr
 
Przejdź do forum:
Wygenerowano w sekund: 0.12
18,684,093 unikalne wizyty