Aby w pełni korzystać z serwisu ../ należy się zarejestrować.
Można to zrobić
TUTAJ
Zapraszamy na SUMOWA PASJA - Forum sumowe - Forum wędkarskie o sumach
Ten aplet jest widoczny tylko dla niezarejestrowanych użytkowników!

Translate

Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Aktualnie online

· Goście: 2

· Użytkownicy:


· Łącznie użytkowników: 2,435

· Najnowszy użytkownik: Maciek6614


NASZ FANPAGE

Zobacz temat

 Drukuj temat
waldek42
Czy wyjście z silnika do ładowania 2T YAMAHA 9.9HP podłącza się bezpośrednio do akumulatora w celu ładowania? Bez względu na pojemność aku? Oczywiście myślę o aku 12 VDC np około 75Ah-100Ah
Dajcie cynka bo jachu67 zainstaluje mi echo minimum 32 cale po tych targach i nie starczy mi poweru na lampkę nocną . PozdrawiamŁ
 
Grubson
To zależy czy masz tam regulator napięcia. Jeżeli jest to podłączasz bezpośrednio.
Pozdrawiam, Mateusz Bratko
 
SYMBIOZA
A ile amper masz na wyjściu ładowania z silnika?
 
waldek42
sumowapasja.pl/images/imagehost/0ad22b7af745510936e3dad03b5cc724.jpg

Chyba to jest regulator, znalazłem go pod plastikiem. A ile amper jest na wyjściu to nie wiem, chyba już nawet producent zapomniał taki stary jest ten silnik:-))
 
Mariusz Kulinski
To jest moduł zapłonowy a nie regulator
 
Marek Bukowski
Waldek42 Masz tu pdf -a ,nie wiem który rok ale jak wiekowy to wybrałem najstarszy . Moduł zapłonowy się zgadza , a regulator jest opisany pod numerem 11 jako Rectifier. Fishing

http://www.boats.net/parts/search/Yamaha/Outboard/1984/9.9LK/ELECTRIC%20PARTS%20(9.9E%2015E)/parts.html
 
Grubson
Cdi Ignitio jest to elektroniczny zapłon, czyli sterowanie zapłonem czyli iskrą na świecy.

Jeżeli chodzi o ładowanie w silniku musiałbyś zobaczyć czy masz alternator czy prądnice. Jak nie znajdziesz jakiś papierów do tego silnika, to porób dokładne zdjecia silnika, dojdziemy co i jak !
Pozdrawiam, Mateusz Bratko
 
Marek Bukowski
Nr części montowanej od 84r w gorę 664-81970-60-00

sumowapasja.pl/images/imagehost/90be5e95e7f6e5ff8e8e9af37b86f270_resized.jpg
 
waldek42
Dzięki Panowie za odzew. PDF-y super przydatne, zacznę jutro przeglądać silnik w poszukiwaniu tego modułu.U
 
jachu67
Jeśli silnik spalinowy ma parametry na wyjściu: 12V, 6 A , to czy można podpiąć bezpośrednio akumulator żelowy , jeśli tak to o jakiej pojemności ?
Jeśli nie , to co muszę dołożyć , aby ładować bezpośrednio np. akumulator z echosondy ?
 
Longin Bojanowski
Jeżeli ma regulator napicia ładowania to tak. Najczęściej jak to jest fabryczny to ma, jak alternator dokładany w naszym serwisie to może by tak jak widziałem na jakiejś fotce. Dołożyli alternator a regulatora już nie. Najlepiej zerknąć do silnika, po kabelkach dojdziesz gdzie on jest. To taka kostka jak na fotkach powyżej.
W moim jest tak (to ta kostka z kabelkami żółtym i czerwonym tuż obok korka oleju)
sumowapasja.pl/images/imagehost/3d8f4cc7ab0daecee06809fc4f23a7dc_resized.jpg
Byłem kiedyś użytkownikiem FS. Ale wolę być tutaj.
LONIEK, "TETRYK II"
 
waldek42
Jeżeli silnik ma regulator napięcia to można ładować żele też. Taka jest moja wiedza po studiowaniu wszelkich tematycznych postów w sieci.
Nie każdy wie, że silnik może nie być wyposażony w regulator napięcia, który pozwala na bezpośrednie podłączenie akumulatora prosto z gniazdka na silniku i to jest Twoja bardzo ważna uwaga Loniek.
Ja tak mam, jest alternator z wyprowadzonym gniazdem bez regulatora. Przed podłączeniem aka do silnika zaburtowego trzeba to koniecznie sprawdzić. To po pierwsze.
Po drugie to czytałem posty użytkownika, który od wielu lat stosuje żele na łodzi, które są ładowane i wszystko jest ok bez utraty trwałości żelówek.
Teraz widzę, że nawet prowizoryczny pomiar napięcia i wartość pobieranego prądu na łodzi ma sens.
 
waldek42
Grubson napisał(aM

... czy masz alternator czy prądnice.


I tu jest następny problem, który przy piwku muszę rozwiązać. A jest Grubson jakaś znacząca różnica w użytkowaniu? Bo jeżeli tak to będę musiał dokładniej się zorientować bo jestem na etapie zakupu byle jakiego regulatora napięcia do montażu. A pierwszy start na wodę coraz bliżej.
 
jachu67
Akumulator w Echosondzie ma 9Ah. Zakładam,że mój silnik wyposażony jest w alternator i regulator napięcia 12v /9A. Czy mogę go podłączyć bezpośrednio do tego akumulatora ?
 
Longin Bojanowski
Jachu, jeden zakładał że puści bąkaD
Jeżeli to wszystko jest to tak bo regulator (teoretycznie ) powinien odłączyć ładowanie przy ok. 14,5 V.
Waldek, alternator daje prąd zmienny i trzeba by jeszcze prostownik, jak masz prądnicę (stały) to tylko regulator. Zerknij dodatkowo na ostatnie posty tutaj http://sumowapasj...post_39461
Edytowane przez Longin Bojanowski dnia 25.04.2017 21:44
Byłem kiedyś użytkownikiem FS. Ale wolę być tutaj.
LONIEK, "TETRYK II"
 
jachu67
To może zadam inne pytanie:
jakim prądem najlepiej ładować akumulatory żelowe ( wiemy,że kwasowe 10% pojemności ) ?
 
Longin Bojanowski
Najlepiej to 10%, ale żelówki wytrzymują sporo więcej. Często jako bezpieczne producenci podają 30%. Są i tacy co piszą, że w kontrolowanych warunkach więcej (nie opisują co to za warunki). Wychodzi na to, że np. 7Ah można ładować nawet 2-3 A. Ale jak masz w silniku regulator to jak będzie wzrastało napięcie na akku prąd będzie coraz mniejszy.
Byłem kiedyś użytkownikiem FS. Ale wolę być tutaj.
LONIEK, "TETRYK II"
 
nodan
Chciałbym mieć ładowanie akusa. Silnik Tośka 30km z wbudowanym alternatorem. Jak byłem na przeglądzie w serwisie serwisant dobrał mi zastępczy regulator napięcia( od motocykla ) - aby nie kupować oryginalnego za miliony grosików U. I teraz pytanie do was jak go podłączyć.

Z tośki mam wtyczkę z trzema kabelkami a na regulatorze mam 5.

Ale nie mam pojęcia jak się do tego zabrać i co gdzie podłączyć-miernik mam jakby co.

I teraz drugie pytanie czy ładowanie mogę podłączyć pod zaciski instalacji ( mam je w trzech miejscach na łodzi RIVERFOX) ? Czy prowadzić bezpośrednio do Aku?

Fotki:

sumowapasja.pl/images/imagehost/3f31fce1bade815521b68586637f9164.jpg

sumowapasja.pl/images/imagehost/523db532d00c1eed72e762ead4baa160.jpg

[IMG]http://sumowapasja.pl/images/imagehost/4b74dae95b293abc58301b0526b862d0_resized.jpg[IMG]


Jest ktoś z kolegów w stanie mi pomóc?
 
Mariusz Kulinski
Trzy górne piny to wejście i tam trzeba podłączyć te żółte z kostki.Dolne to wyjście na aku-plus z lewej.To musi być najpierw podłączone do aku ,a potem na instalację na łodzi.
Nie zabijaj swojej pasji.Pstryk i do wody.
Pozdrawiam Qla.
 
Lucas
A nie mówił nic żeby ucinać tą kostkę?
 
Przejdź do forum:
Wygenerowano w sekund: 0.12
18,680,151 unikalne wizyty