Aby w pełni korzystać z serwisu ../ należy się zarejestrować.
Można to zrobić
TUTAJ
Zapraszamy na SUMOWA PASJA - Forum sumowe - Forum wędkarskie o sumach
Ten aplet jest widoczny tylko dla niezarejestrowanych użytkowników!

Translate

Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Aktualnie online

· Goście: 6

· Użytkownicy:


· Łącznie użytkowników: 2,437

· Najnowszy użytkownik: BOSdug


NASZ FANPAGE

Zobacz temat

 Drukuj temat
Jan Brzozowski
Panowie, jak już wielu z Was wie, Zarząd Okręgu Poznań wprowadził zmiany w regulaminie, zmiany te w praktyce wykluczają możliwość łowienia stacjonarnego z brzegu.
Jest tak, że z roku na rok płacimy coraz więcej, a w zamian dostajemy coraz mniej.
Czas z tym skończyć. Kilka osób postanowiło w porozumieniu z wieloma innymi wędkarzami zaangażować się w tą sprawę. W wyniku tego powstała petycja do władz PZW z propozycją regulacji tego problemu. Każdego, komu na sercu leży przyszłość wędkarstwa sumowego, proszę o podpisanie tej petycji.

https://www.petyc...w0fta0CvYQ
Życzę wszystkim sumów 2+ pozdrawiam, Tetryk I U
 
Mariusz Kulinski
Dzisiaj Poznań a za rok może być cała Polska.Każdy podpis się liczyI
YouTube Video

Nie zabijaj swojej pasji.Pstryk i do wody.
Pozdrawiam Qla.
 
zibii12
Podpisane I
 
Piotrek86
Szafa, idea kapitalna, ale w takiej formie jak to pójdzie do PZW to zgodzą się na najbardziej restrykcyjne przepisy, a te które chcielibyśmy aby weszły z życie zostaną pominięte - wybacz za czarno-widzenie, ale patrząc na działania PZW ku temu będzie to zmierzać.

- metody stacjonarne dozwolone są od godziny przed zachodem słońca do godziny po wschodzie słońca. => niestety to nas kastruje z możliwości łowienia w ciągu dnia a w perspektywie łowienia latem zestaw można wywieźć około 21:00 a zwinąć o 05:00.

- zakaz wywożenia zestawów dalej niż 150 m., w wypadku pojawienia się na łowisku innych wędkarzy, odległość ta ulega zmniejszeniu do 50 m. - zakaz przegradzania toru wodnego w rzekach. - nieraz podwiązanie się pod następną główkę pod tym samym brzegiem już będzie niemożliwe. W przypadku siedzenia samemu się da, ale mówiąc szczerze mi się to nie zdarza.

2. Wertykalne łowienie sumów dozwolone jest równocześnie na dwie wędki, każda z linką zakończoną zestawem z przynętą naturalną lub sztuczną, lub kombinacją tych przynęt. - jeżeli to przejdzie będzie to cud U ale byłoby kapitalnie.

1. Górny wymiar ochronny suma 180 cm - podpisuję się rękami i nogami U

1. Dopuszcza się zbrojenie żywca dwoma haczykami o maksimum trzech ostrzach każdy, przy czym odległość pomiędzy grotami kotwicy nie może przekraczać 30 mm. - zapis kapitalny, z małym ale - zbrojenie dużego żywca w pojedynczą czasem jest niewystarczające - nawet jak mowa o kotwicy 5/, ale 30mm to zdecydowanie za mało przecież przeciętna kotwica 3/0 już przekroczy te wymiary, zmierzcie swoje....

2. Dopuszcza się przetrzymywanie sumów w stanie żywym, przy użyciu specjalistycznej „smyczy”. Za „smycz” uznaje się – linkę o przekroju 8-11 mm., o całkowitej długości nie krótszej niż 10 m., zakończoną stałą pętlą zabezpieczoną gumową otuliną, średnica pętli nie może być mniejsza niż 50 cm. - tutaj dodałbym jeszcze, ze smycz musi zawierać odcinek "amortyzowany" inaczej skończy się po po prostu na "sznurach" z pętlą, które moim zdaniem całkowicie bezpieczne nie są.

Wypowiedzcie się proszę co o tym myślicie - im lepiej będzie skonstruowana petycja "wyjściowa" tym lepszy może być jej efekt finalny.
 
Mariusz Kulinski
Nie wiem jak u Was ,ale jeśli chodzi o wody okręgu poznańskiego odwiedzane przeze mnie, to zrobiło się bardzo ciasno. Nie wiem czy to przez pandemię ,ale w tym sezonie wędkarzy nad wodami było full. Złowiono kilka fajnych sumów co spowodowało,że sumiarzy było chyba najwięcej. Gdy pojechałem raz na nockę to musiałem objechać kilka kilometrów Warty żeby znaleźć miejsce na stacjonarkę. Myślę,że to jeden z powodów wprowadzenia tych durnych ograniczeń. Obecność sumiarzy bardzo nie podoba się zwłaszcza miejscowym.Wielokrotnie słyszałem teksty typu: panie ja tu nęcę kilka dni , to nasza woda itp. Tacy ,,wędkarze,, nie chcą pogodzić się z zasadami i tym ,że ,,ich miejsca,, są teraz często zajęte.
Trzeba wypracować jakiś kompromis bo z ,,leśnymi dziadami,, których jest najwięcej w kołach nie wygramy nigdy. Paradoksalnie władze PZW najbardziej bronią tych ,co najmniej wpłacają do kasy&
W samym okręgu poznańskim się nic nie załatwi, bo ten zarząd to wyjątkowy beton-w całości do wymiany. Trzeba spróbować wyżej. Czy się uda? Trudno orzec, ale spróbować trzeba.
Nie zabijaj swojej pasji.Pstryk i do wody.
Pozdrawiam Qla.
 
Jan Brzozowski
Mariusz, petycja pójdzie nie tyko do Poznania. Pójdzie też do Warszawy, do Zarządu Głównego. To zarząd główny jest organem nadrzędnym i kontrolnym.
Życzę wszystkim sumów 2+ pozdrawiam, Tetryk I U
 
Mariusz Kulinski
Wiem. Adresatem jest ZG . Zarząd poznański już pokazał, że ma sumiarzy głeboko...
Nie zabijaj swojej pasji.Pstryk i do wody.
Pozdrawiam Qla.
 
Lukasz Ciesielski
YouTube Video

Edytowane przez Semi dnia 01.11.2020 18:55
 
Lukasz Ciesielski
Piotrek86 napisał(aM

Szafa, idea kapitalna, ale w takiej formie jak to pójdzie do PZW to zgodzą się na najbardziej restrykcyjne przepisy, a te które chcielibyśmy aby weszły z życie zostaną pominięte - wybacz za czarno-widzenie, ale patrząc na działania PZW ku temu będzie to zmierzać.

- metody stacjonarne dozwolone są od godziny przed zachodem słońca do godziny po wschodzie słońca. => niestety to nas kastruje z możliwości łowienia w ciągu dnia a w perspektywie łowienia latem zestaw można wywieźć około 21:00 a zwinąć o 05:00.

- zakaz wywożenia zestawów dalej niż 150 m., w wypadku pojawienia się na łowisku innych wędkarzy, odległość ta ulega zmniejszeniu do 50 m. - zakaz przegradzania toru wodnego w rzekach. - nieraz podwiązanie się pod następną główkę pod tym samym brzegiem już będzie niemożliwe. W przypadku siedzenia samemu się da, ale mówiąc szczerze mi się to nie zdarza.

2. Wertykalne łowienie sumów dozwolone jest równocześnie na dwie wędki, każda z linką zakończoną zestawem z przynętą naturalną lub sztuczną, lub kombinacją tych przynęt. - jeżeli to przejdzie będzie to cud U ale byłoby kapitalnie.

1. Górny wymiar ochronny suma 180 cm - podpisuję się rękami i nogami U

1. Dopuszcza się zbrojenie żywca dwoma haczykami o maksimum trzech ostrzach każdy, przy czym odległość pomiędzy grotami kotwicy nie może przekraczać 30 mm. - zapis kapitalny, z małym ale - zbrojenie dużego żywca w pojedynczą czasem jest niewystarczające - nawet jak mowa o kotwicy 5/, ale 30mm to zdecydowanie za mało przecież przeciętna kotwica 3/0 już przekroczy te wymiary, zmierzcie swoje....

2. Dopuszcza się przetrzymywanie sumów w stanie żywym, przy użyciu specjalistycznej „smyczy”. Za „smycz” uznaje się – linkę o przekroju 8-11 mm., o całkowitej długości nie krótszej niż 10 m., zakończoną stałą pętlą zabezpieczoną gumową otuliną, średnica pętli nie może być mniejsza niż 50 cm. - tutaj dodałbym jeszcze, ze smycz musi zawierać odcinek "amortyzowany" inaczej skończy się po po prostu na "sznurach" z pętlą, które moim zdaniem całkowicie bezpieczne nie są.

Wypowiedzcie się proszę co o tym myślicie - im lepiej będzie skonstruowana petycja "wyjściowa" tym lepszy może być jej efekt finalny.


Zapis o zakazie łowienia w dzień został wykasowany z petycji, faktycznie problem i to spory. Co do wywożenia 150 metrów jest uciążliwe w wielu miejscach jednak ta petycja jest wstepem do negocjacji. Jeżeli chodzi o grodzenie toru wodnego to ten zapis ma sens, tak jest uciążliwy i wielu wedkaży potrafi pomysłowo wywieść zestawy bezpiecznie jednak jest to temat przegrany na starcie.
 
Mariusz Kulinski
Najważniejsze, żeby można było postawić boję lub podwiązać po tej samej stronie.Są miejsca gdzie można wywieźć na 150m bez szkody dla innych.Mam takie miejsce na Warcie-pomimo że są główki i tak na nie nikt nie wejdzie.Wywożenie na drugi brzeg powinno być zakazane.
Nie zabijaj swojej pasji.Pstryk i do wody.
Pozdrawiam Qla.
 
Piotrek86
Jak w petycji było powiedziane i niestety jest to prawda cierpimy za lekkomyślność garstki przez którą są problemy. Nie wiem dlaczego ale mam wrażenie że to będzie miecz obusieczny.

Mariusz, nie wszędzie grodzenie jest takie niebezpieczne, pamiętaj że linka może iść też przy dnie jeżeli nurt na to pozwala i to już raczej nikomu nie powinno szkodzić, ale jak było powiedziane znajdą się tacy którzy będą to robić zawsze i wszedzie bez pomyślunku. Pytanie czy nie można dodać zapisu o grodzenie ponad lustrem wody?

Niezależnie od rezultatu petycji podpisuje U
 
Piotrek86
Łukasz,
zmieńcie jeszcze proszę poniższy zapis bo niedługo skończymy na kotwicach szczupakowych - po prostu usuńcie drugą część lub w ostateczności dodajcie warunek minimalnej długości żywca w przypadku podwójnego zbrojenia.

1. Dopuszcza się zbrojenie żywca dwoma haczykami o maksimum trzech ostrzach każdy, przy czym odległość pomiędzy grotami kotwicy nie może przekraczać 30 mm.

Może warto w tym punkcie dorzucić możliwość "zbrojenia" żywczyka w "agrafkę" przed kotwicą aby mogła ona swobodnie pod nim zwisać - dla niektórych władz kontrolujących dalej jest to podwójne zbrojenie....

Wybaczcie że się "czepiam" ale jak rozpoczynać batalie z PZW to nie kastrujmy się ze wszystkiego co mamy już na starcie - innymi słowy co nie jest na chwilę obecną zabronione/uregulowane (a w przypadku wielkości kotwic przy zbrojeniu żywca nie jest to określone) nie zaostrzałbym - tym zapewne i tak kiedyś zajmie się PZW jak choćby w Krakowie czego przykładem jest spinka Łukasza na CCP.
 
Longin Bojanowski
A kto z Was stosował kotwice sumowe bezzadziorowe? No i generalnie. Choć przekazuje problem to napisane byle jak. Choćby coś takiego "rozwojem technik sumowych". rozwiają sie techniki sumowe czy techniki połowu suma? Może dla niektórych to to samo ale dla urzednika jednak nie.
Podpisuję bo problem poważny ale oczekiwałem raczej, że tak poważne pismo bedzie też po ludzku napisane.
Edytowane przez Longin Bojanowski dnia 01.11.2020 23:35
Byłem kiedyś użytkownikiem FS. Ale wolę być tutaj.
LONIEK, "TETRYK II"
 
Jan Brzozowski
Loniek, to są tylko wstępne uregulowania, bo od czegoś trzeba zacząć. Każdy może w tej sprawie przedstawić swoje propozycje.
Ważne, że są ludzie, ktorzy postanowili walczyć o swoje.
Życzę wszystkim sumów 2+ pozdrawiam, Tetryk I U
 
Longin Bojanowski
Janek, może i wstępne ale od reki wymyślac pierdoły nie ma po co. Pomyśl gdzie kupić sumowe kotwice bezzadziorowe. Jak znajdziesz taki sklepik to daj znać. Jak wyobrażasz sobie w trolu woblera uzbrojonego w 2 pojedyncze haczyki.
J co najważniejsze to piszemy do urzedników a nie do sumiarzy. Miedzy soba możemy rzucać nawet hasłami i zrozumiemy zaś do urzedników trzeba pisać jednoznacznie, tak żeby nie mogli tego interpretować po swojemu lub co gorsza myśleć co ktoś do nich napisał.
Byłem kiedyś użytkownikiem FS. Ale wolę być tutaj.
LONIEK, "TETRYK II"
 
Mariusz Kulinski
Zadziory z kotwic można łatwo usunąć. Jeśli chodzi o pojedyncze haki na woblerach to faktycznie nie trafione.
Nie zabijaj swojej pasji.Pstryk i do wody.
Pozdrawiam Qla.
 
Arek Pawlak
Wszystko co wymyślicie musi być zgodne z Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 12 listopada 2001 r. w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu innych organizmów żyjących w wodzie.

Wszystkie inne ograniczenia niż te w rozporządzeniu to fanaberie PZW i tylko takie PZW może zmienić.
pikefinder.pl/images/pikefinder.jpg Pozdrawiam, Arek
 
www.pikefinder.pl
Longin Bojanowski
No to w Rozporządzeniu nie ma nic o bezzadziorowych a co do sztucznych przynęt to dopuszcza 3 kotwice nieprzekraczające obwodu 30 mm.
Byłem kiedyś użytkownikiem FS. Ale wolę być tutaj.
LONIEK, "TETRYK II"
 
Piotrek86
Longin Bojanowski napisał(aM

No to w Rozporządzeniu nie ma nic o bezzadziorowych a co do sztucznych przynęt to dopuszcza 3 kotwice nieprzekraczające obwodu 30 mm.


Loniu, poprawka - dwie kotwice, już pisałem o tym powyżej że ten zapis nie ma sensu bo skończymy na kotwicach szczupakowych zbrojąc żywce na suma.

Zanim ta petycja faktycznie pójdzie do zarządu PZW niech zostanie dobrze przeczytana przez każdego kto się pod nią podpisze i wszystkie niejasności/ewentualne korekty niech zostaną przemyślane i/lub zmienione.

To co piszemy powyżej to nie bezmyślna krytyka. Uważam że inicjatywa jest świetna i chwała chłopakom że się tego podjęli, ale pamiętajmy ze PZW wcale nie jest skore do luzowania przepisów a raczej ich zaostrzania (poczytajcie ile karpiarze lobbowali worki karpiowe do przetrzymywania ryb - trwało to też długie lata, ale mają co chcieli) - im więcej pomysłów im na to podrzucimy tym gorszy może być tego rezultat.
 
Longin Bojanowski
Mnie dwie wystarczą. Powyżej tylko zacytowałem zapis z Rozporządzenia.
Dodam tylko to co już pisałem w takim piśmie nie wolno używać haseł. Coś takiego jak metoda sumowa będzie niezrozumiałe trzeba pisać metoda połowu suma.
Byłem kiedyś użytkownikiem FS. Ale wolę być tutaj.
LONIEK, "TETRYK II"
 
Przejdź do forum:
Wygenerowano w sekund: 0.14
18,678,061 unikalne wizyty