Aby w pełni korzystać z serwisu ../ należy się zarejestrować.
Można to zrobić
TUTAJ
Zapraszamy na SUMOWA PASJA - Forum sumowe - Forum wędkarskie o sumach
Ten aplet jest widoczny tylko dla niezarejestrowanych użytkowników!

Translate

Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Aktualnie online

· Goście: 3

· Użytkownicy:


· Łącznie użytkowników: 2,438

· Najnowszy użytkownik: cvBiawl


NASZ FANPAGE

Zobacz temat

 Drukuj temat
Koz@k
Tak, to prawda co napisałeś Piotr. Ten wąsacz moim zdaniem czaił się na siatkę z żywcem a nie na 120 cm kolegę. Faktem jest że sumy to kanibale ale w tym przypadku atak był z boku i w połowie ciała więc prędzej to walka niż śniadanie. Wielokrotnie ludzie tworzą nieprawdziwe historie i demonizują te ryby, kiedy sum zaatakuje brodzącego w wodzie człowieka od razu staje się ludojadem bo ilu ludzi wie że sumy bronią zaciekle swojego gniazda które najczęściej jest na płyciźnie. Od dłuższego czasu walczę ze stereotypem suma żarłoka i niszczyciela wodnego środowiska, staram się zmienić opinie o sumach bo to nie bandyta i żarłok ale wspaniale wyposażony przez naturę selekcjoner i struż wodnego środowiska. Gdyby kogoś z was zainteresowało jak ja to postrzegam to rozwinę temat.
 
Piotr
Oprócz tego, że sum to kanibal dochodzi jeszcze jeden element układanki a mianowicie jego podejście do terytorium. Parę lat temu (+/- 7 ) na małym zbiorniku ( a nie na rzecze jak w filmie) o dziwo w ciągu dnia widziałem jak sum zatacza regularne "kółka"po tej samej trasie uderzając w drobnice i raczej przypuszczam, że jak by się pojawił jakiś konkurent do koryta to też by oberwał w trakcie tego patrolu.
Postępowe idee dają z reguły marne (jak nie zbrodnicze) owoce, natomiast zawsze koncertowo ogłupiają ludzi...
 
Koz@k
To francuski artykuł o ataku suma na człowieka tekst oryginalny i fotka w linku.
http://www.estrepublicain.fr/actualite/2013/07/17/une-baigneuse-attaquee-par-un-silure-dans-le-doubs

A to tłumaczenie.
Do tej pory nie odnotowano ataku suma na człowieka w rejonie Dole. Porównanie do thilera „Szczęk” było by oczywiście przesadne choć bardzo kuszące... Jade najadła się strachu w poniedziałek po południu, kąpała się spokojnie w okolicy Glairons ( gnina Baverans)
"To bardzo spokojna okolica ponieważ nie jest łatwo dostępna, woda jest czysta, przejrzysta i nie bardzo głęboka”, mówi 15 letnia uczennica liceum która wraz ze znajomymi szukała ochłody w rzece.
Zanurzyła się w rzece do klatki piersiowej, nagle poczuła ugryzienie o okolice kostki. "Krzyczałam i odruchowo podniosłam nogę, gdy zobaczyłam głowę suma: rozmiar był imponujący i myślę, że miał w dużej mierze ponad metr długości. "Wybiegłam z wody, aby zobaczyć stopień uszkodzeń. "Nie było krwi, i rana nie była głęboka”.
Pojechałam do lekarza, który zalecił dezynfekowanie rany przez sześć dni, skończyło się na wielkim strachu. "Mogę chodzić bez bólu. Dopiero kiedy dotykam rany jest bolesna. "Pamiętam chwile przed atakiem, "Kilka minut wcześniej, widziałam ruch w kamieniach na dnie. Teraz wiem że to był sum... "te ryby lubią spokojne wody i bronią się kiedy zakłócamy ich spokój”. W każdym razie, dziewczyny będą musiały znaleźć inne miejsce do pływania. "na pewno przeniosę do Glairons!.
Stéphane CLÉAU
tłumaczenie Koz@k
 
Koz@k


niskie zapotrzebowanie tlenowe pozwalają sumowi przeżyć kiedy inne ryby pływają już do góry brzuchem, zdolności adaptacyjne tej ryby są niesamowite, szkoda że i tak na koniec człowiek doprowadził do zagłady tych pięknych sumów z tego jeziora.
 
Jan Brzozowski
Co się stało z tym zbiornikiem? Spuścili wodę?
Życzę wszystkim sumów 2+ pozdrawiam, Tetryk I U
 
Koz@k
Co 30 lat firma energetyczna która jest użytkownikiem tamy opróżnia zbiornik w celu weryfikacji stanu technicznego struktury znajdującej się pod wodą. W porozumieniu z administracją federacji wędkarskiej odzyskują część ryb, w tym przypadku sandacz, szczupak i black bass (który jest pod ochroną w tym zbiorniku) zostały odłowione i wpuszczone do innego jeziora, dużą część ryb przeznaczono do sprzedaży jednak leszcz i sum nie, te ryby zostały uznane za niezbywalne i dopuszczono do ich zmarnowania. Nie mam dokładnych danych bo większość takich informacji nie trafia do dzienników, dużo odnajduje na forach wędkarskich bo niezadowolonych wędkarzy nie brakuje. Jezioro ma być zalane na wiosnę 2015 i z dofinansowaniem kompanii enrgetycznej w ciągu trzech lat obiecano przywrócić całą populacje ryb. Ciekawostką jest że to co natura organizowała przez 30 lat człowiek przywróci w ciągu 36 miesięcy, pewnie jakiś genialny badacz ichtiolog wpadł na rewolucyjny pomysł i wziął za niego mnóstwo kasy, no cóż głupota ludzka i ignorancja nie ma granic,swoją drogą będę obserwował ten temat być może jak okaże się sukcesem i przełomem w technice zarybiania sztucznych zbiorników wdrożymy go w Polsce i nie będzie problemu z brakiem ryb w jeziorach zaporowych. Przykro że dość spora populacja suma albinosa została zniszczona przez głupotę i brak wiedzy.
 
Jacek Bartnik
https://www.facebook.com/video.php?v=638870946196279&set=vb.223391914410853&type=2&theater
 
Pawel Brzuskiewicz
Patrząc na tego gostka zastanawiałem się kiedy spadnie z tego murka . Dał sobie jednak radę . W Polsce jednak nie mógłby łowić w takim miejscu .
 
Koz@k
We Francji również nie może, z wyjątkiem terenu prywatnego, być może że to jego młyn lub elektrownia i innym wypadku obowiązują go podobne przepisy co w PL.
 
Jan Brzozowski
Niezadowolony z przesyłki?


Życzę wszystkim sumów 2+ pozdrawiam, Tetryk I U
 
Jan Brzozowski
Widowiskowy połów pstrąga spod lodu.


Życzę wszystkim sumów 2+ pozdrawiam, Tetryk I U
 
Slawomir Tabor
sumowapasja.pl/images/imagehost/986fa1c15fcb06c56a571ce7de025da4.jpeg

Nasze prawo.Topór
 
Mariusz Karpowicz
Co "nasze prawo" ? Koleś zajebiście przekroczył prędkość, więc będzie kara- w każdym cywilizowanym kraju jest takie prawo.&
 
Semi
Mariusz Karpowicz napisał(aM

Co "nasze prawo" ? Koleś zajebiście przekroczył prędkość, więc będzie kara- w każdym cywilizowanym kraju jest takie prawo.&


Szukałem na Oto Moto takiej wypasionej Skody i lipa, jakiś nadzwyczajny egzemplarz.H
Wędkuję ponieważ jestem uzależniony od kontaktów z naturą. G
 
Koz@k
Ja się zastanawiam czy urzędnik który to wysłał był normalny.
 
Mariusz Karpowicz
Semi napisał(aM

Szukałem na Oto Moto takiej wypasionej Skody i lipa, jakiś nadzwyczajny egzemplarz.H

Pewnie koleś jej nie sprzedaje ;)
 
Jan Brzozowski
sumowapasja.pl/images/imagehost/1fb148fe2a798ee55301b438c8ff08cb.jpg
Życzę wszystkim sumów 2+ pozdrawiam, Tetryk I U
 
Slawomir Tabor
sumowapasja.pl/images/imagehost/b481b2eb47570da7a9addec4bd1247b5.jpg
 
Slawomir Tabor
Nowy podatek, który wszedł w życie 1 stycznia 2015 roku może spowodować minimalny wzrost cen paliw w granicach od 4 do 6 groszy na litrze by żyło się lepiej.

W drugiej połowie mijającego roku ceny benzyny na polskich stacjach paliw obniżyły się o 91 groszy na litrze, a oleju napędowego o 80 groszy.

Eksperci e-petrol.pl, twierdzą, że ceny paliwa na stacjach będą dalej spadać w granicach od 5 do 10 groszy, ale spadek cen wyraźnie osłabnie, między innymi dzięki opłacie zapasowej.

Oprócz akcyzy, opłaty paliwowej oraz VAT-u cena każdego litra paliwa może zostać obciążona nowym podatkiem, który został nazwany „opłata zapasowa”.

O ile niewiadomą pozostaje sytuacja na rynku ropy naftowej i rynku walutowym, które będą wpływały na rynek krajowy, to raczej na pewno na poziom cen detalicznych będzie wpływać wprowadzona od 1 stycznia 2015 roku opłata zapasowa.

Może ona spowodować wzrost cen paliw od 4 do 6 groszy na litrze. Jed
 
Jan Brzozowski
I oczywiście zapłacą klienci, jak zwykle Topór
Życzę wszystkim sumów 2+ pozdrawiam, Tetryk I U
 
Przejdź do forum:
Wygenerowano w sekund: 0.10
18,691,570 unikalne wizyty